Minerały

Większość minerałów nie ma wpływu na ludzki organizm, a niektóre mogą być szkodliwe. Jest jednak piętnaście minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Spełniają one trzy podstawowe funkcje:

– uczestniczą w budowie kośćca: wapń, fosfor i magnez

– wchodzą w skład płynów organicznych (krwi, limfy, potu, cukrów trawiennych): sód, potas, magnez, chlor, fosforany

– są niezbędne w tworzeniu substancji chemicznych, bez których nie mógłby zachodzić metabolizm (jak żelazo i fosfor w tworzeniu hemoglobiny).

W normalnych warunkach zdrowa dieta powinna dostarczać ich w wystarczających ilościach, ale czasem może okazać się konieczne dodatkowe ich uzupełnienie, tak jak się to dzieje podczas choroby, czy diety odchudzającej.

Żelazo uczestniczy w produkcji czerwonych ciałek krwi, inaczej hemoglobiny, których zadaniem jest transportu tlenu z płuc do pozostałych części naszego ciała. Niedobory żelaza prowadzą do anemii, która objawia się zbyt małą ilością czerwonych krwinek. Żelazo jest magazynowane w wątrobie i przeważnie organizm, który zawiera go wystarczająco dużo, jest w stanie wyprodukować odpowiednie ilości hemoglobiny. Często jednak zdarza się, że kobiety, które co miesiąc tracą dużo krwi podczas miesiączkowania, mają skłonności do chronicznej anemii i muszą przyjmować dodatkowe dawki żelaza.

Żelazo występuje w mięsie (szczególnie w wątrobie), ziarnach zbóż, suszonych owocach, zielonych warzywach (zwłaszcza szpinaku), morelach i jajkach.

Wapń stanowi około jednej szóstej masy ludzkiego ciała. Kości oraz zęby w 90% masy składają się z wapnia. Pozostała część tego pierwiastka umożliwia krzepnięcie krwi oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego i mięśni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>