Mleko

Mleko nie jest jedynie napojem zaspokajającym pragnienie. Dla nowo narodzonego dziecka stanowi ono posiłek w pełni zaspokajający potrzeby żywieniowe organizmu. Choć jest bardzo pożywne, nie zawiera jednak wszystkich składników potrzebnych dorosłemu organizmowi. Co więcej, nie daje się łączyć z wieloma innymi rodzajami pożywienia, powodując fermentację i niestrawność. Samo w sobie nie może być posiłkiem dorosłego człowieka, jak wielu z nas sądzi.

Francuskie śniadanie, czyli słodzona kawa z mlekiem, jasne pieczywo z masłem, często z dżemem, jest naruszeniem zasad dietetyki. Dwie trzecie Francuzów cierpi na poranną nadkwasotę, zaburzenia pracy wątroby i znużenie właśnie z tego powodu. Wielu ludzi, a nawet całe rasy (na przykład azjatycka) nie trawią mleka, gdyż ich organizmy nie wytwarzają koniecznego do tego enzymu – laktozy. Ponieważ jednak mleko zawiera wiele odżywczych substancji (białko, tłuszcz, cukry, witaminy i minerały) można je spokojnie spożywać w postaci sera lub jogurtu.

Jeśli organizm jest w stanie strawić mleko, może ono stanowić płynny posiłek przydatny w’ razie zaburzeń pracy układu trawiennego lub też by uzupełnić braki danej diety. Wapń zawarty w mleku nadaje mu właściwości uspokajające. Może to być wykorzystane przy leczeniu bezsenności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>