Niebezpieczeństwa diety Atkinsa

VERONIQUE: To bardzo niebezpieczna dieta i nie należy jej nikomu polecać. Jej zasada jest następująca: jeżeli nie spożywamy żadnych węglowodanów, to nie możemy przyswoić tłuszczów i białka, które jemy, wobec czego na wytwarzanie energii zużywamy zapasy tłuszczu. Problem polega na tym, że z jednej strony odbieramy mięśniom za dużo energii, a z drugiej strony występuje zatrucie tłuszczowe, stwarzając niebezpieczeństwo raptownego wzrostu cholesterolu we krwi. Co więcej, wyeliminowanie błonnika z naszego pożywienia prowadzi do obstrukcji, ponieważ nie wszystkie toksyny pochodzenia zwierzęcego mogą być wydalone.

DEMIS: Powtarzam, że nie wiedziałem wówczas tego wszystkiego, ale sam pomysł jedzenia plastrów szynki i sera z majonezem wydawał mi się obrzydliwy. Musiałem wówczas wyjechać do Europy, a ponieważ dwa tygodnie miałem spędzić we Włoszech, gdzie zawsze można dostać bardzo dobre ryby i naprawdę świeże warzywa (tak jak w Grecji), postanowiłem wykorzystać tę sposobność. Dieta Scarsdale’a zraziła mnie do ciemnego mięsa. Miało u mnie rację bytu tylko raz w tygodniu. Musiałem żywić się w restauracjach, więc jadałem w ciągu dnia dwie porcje pieczonej lub gotowanej ryby z zielonymi warzywami, na przykład fasolą strączkową lub szpinakiem – gotowanymi na parze. Żadnego tłuszczu, oleju, masła czy chleba. W ciągu dwóch tygodni, nadal jedząc tyle, by zaspokoić głód, straciłem ponad 5,5 kg. Ten rezultat dodał mi odwagi. Myślałem, że znalazłem najlepszą dla siebie metodę. Rzeczywiście, w ciągu pięciu tygodni schudłem 9 kg i wracałem do Kalifornii zadowolony z mojego osiągnięcia.

Tam Georgio Moreder, kierownik artystyczny Donny Summer, poradził mi, bym poszedł do jednego z tych „modnych lekarzy z Beverly Hills”, który pomógł mu schudnąć więcej niż 13,5 kg. Lekarz ten zbadał mnie szczegółowo, zalecił badanie krwi, które wykazało niebezpieczny poziom trójglicerydów i tłuszczów. Ułożył dla mnie specjalną dietę, która nie przewidywała lunchu, dopuszczała ciemne mięso na późny obiad i zalecała jedno jajko na śniadanie. Po powrocie do domu przemyślałem wszystkie dotychczasowe metody i rady. Włoskie ryby i świeże warzywa dobrze mi zrobiły, mięso raczej szkodziło. Może eliminowanie posiłków byłoby też wskazane? Zapamiętałem także, że jedną z zasad doktora Cambusata było rozdzielanie: jeśli byłeś głodny, pozwalał ci na tylko jeden rodzaj żywności. Ja zamierzałem wypróbować kombinację wszystkich tych metod.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>