Życie artystyczne cz. 3

Tak, miałem kiedyś dziwny pomysł sprowadzenia do domu młodej lwicy. I stało się to, co stać się musiało. Urosła bardzo szybko i musieliśmy ją trzymać w budzie, a buda wkrótce okazała się za słaba. Dominique drżała o Cyrila, który miał wówczas tylko dwa latka. Oddałem więc ją w końcu do zoo Fréjus.

Płaciłem wówczas od jednego do dwóch milionów franków podatku dochodowego rocznie, a ponieważ męczyło mnie utrzymywanie pałacu, zdecydowałem się zostać rezydentem w Monaco. Przyszło mi to łatwo, bo nie jestem Francuzem.

Zorganizowaliśmy więc w Laffitte wielki finał – wspaniałe przyjęcie. Miałem wkrótce potem wyjechać do Stanów Zjednoczonych, zamówiliśmy więc tort w kształcie flagi amerykańskiej. W 1977 znalazłem w Monaco mieszkanie, do którego przeniosłem się z całą rodziną. Po kilku miesiącach, z wyrzutami sumienia, wystawiłem dom w Laffitte na sprzedaż.

Dosyć dużo było potencjalnych nabywców. Wyróżniał się wśród nich pewien Arab, który chciał kupić wszystko: dom z zawartością, obrusami, zastawami stołowymi, srebrami i meblami. Widziałem już moment, kiedy i ja zostanę włączony w cenę! Była to dobra oferta, ale nie chciałem się pozbywać zastawy stołowej, więc odmówiłem. W końcu znalazł się kupujący, który spełniał nasze warunki. Zainteresowany był domem w aktualnym wystroju oraz częścią mebli. I wtedy, podczas wyjątkowo mroźnej zimy, do Dominique zadzwonili nasi sąsiedzi informując, że w domu cieknie woda. Udała się natychmiast do Maisons-Laffitte… i mogła jedynie popatrzeć na ogrom zniszczenia, któremu uległ nasz dom. Zarządca, wyjeżdżając na tydzień, zapomniał spuścić wodę z systemu centralnego ogrzewania i rury popękały… Sufity popękały także, drewniane podłogi wypaczyły się, a jedwabne obicia ścian były pełne zacieków! Cóż za widok! Szkody obliczono na 600 tysięcy franków. Musieliśmy sprzedać dom po najniższej cenie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>